Full Results from a great two days of the West Leinsters below. Well done to all who competed.Image

 

Conall Tuite and Sam Feely with the Minor Trophy

Belvedere College Track & Field

West Leinster Results April 2013

 

 

Minor Boys

 

Event Name Placing Points Qualify
80 Jordan Sims 3 4
Scott Bastow 6 1
500 Adam Feely 2 5 Y
Damien Doyle 5 2
800 Cian Maher 4 3
Ben Guiden 3 4 Y
1100 Ben Guiden 4 3
Diarmuid Breslin 11
75H Patrick Lysaght 3 4
Sean Gormley H
HJ Brian O leary 2 5 Y
Vulcan H
LJ Cian Maher 1 7 Y
Sean Gormley H
SHOT Mateus Gallinski H
James O Sullivan H
DIS Cormac Yalloway 4 3
Conal Tuite 6 1
JAV Fiachra Tuckey 3 4 Y
Sam Feeley 2 5 Y
RELAY A FeeleyD Doyle

S Bastow

J Sims

2 5 Y

 

 

Junior

 

Event Name Placing Points Qualify
100 Sam Barry 8
David Hawkshaw H
200 Sam Barry 2 5 Y
Eoin Mulligan H
800 David Lacey 4 3
Luke mcDermott 6 1
1500 David Boylan 8
Oran O Connell 11
80H Tadgh O Connell 5 2
Pascal Ryan H
HJ David Lacey 5 2
Declan Purdy 8
LJ Luke Harmon 3 4 Y
Alex Harding 5 2
TJ Luke Harmon 1 7 Y
Josh 3 4 Y
SHOT Johnny Bell 1 7 Y
Jack crumlish H
DIS Johnny Bell 1 7 Y
Daniel Byrne 5 2
JAV Patrick Kelleher H
Ruaghan Byron H
PV Jamie O Grady 1 7 Y
Alex O Grady 3 4 Y
HAM Evan Mitchell 1 7 Y
Adam Maher 2 5 Y
WALK Evan Hill 3 4 Y
M Fitsimmons 7
RELAY H

Intermediate

 

Event Name Placing Points Qualify
100 Mark Donnelly H
  Joseph Haughey H
200 Mark Donnelly H
  Chris Walley 3 4
400 Nicky Delamer H
  R Clarke H
800 Ben Quinn 4 3
  Aaron Murphy 7
1500 Liam Smyth 16
  Kevin Loftus 14
3,000 Fergus McCormack
  Kevin Loftus 5 2
S/C Ciaran Breslin 4 3
  Ronan Beakey 7
100H Daragh McKenna 2 6 Y
  Sean McKeon 6 1
400h Sean McKeon H
  Nicky Delamer 3
HJ William Lyons H
  Conor Finnerty H
LJ Luke Bellintani 1 7 Y
  Jack Monks 3 4 Y
TJ Conor Keeley 3 4 Y
  David Hill 5 2
SHOT Tom De Jong 1 7 Y
  B Egan 2 5 Y
DIS B Egan 1 7 Y
  Oran O Brien 3 4 Y
JAV T de Jong H
  Conor Byrne H
PV Barry Heneghan 1 7 Y
  James Herity 3 4 Y
HAM Kevin Sweeny 2 5 Y
  Jake mcNicholl 3 4 Y
WALK Michael Kelleher 3 4 Y
  James O Connell 4 3
RELAY 4 3

 

 

Senior

 

Event Name Placing Points Qualify
100 James Gukian 6 1
  James McKeon H
200 Rob Keeley 4 3
  David Deignan H
400 Sean Long 2 5 Y
  Stephen Smith H
800 Cian McCaffrey Wall 8
  Peter Wade 6 1
1500 Peter Wade 6 1
  Killian Linane 8
5,000 Ciaran Galvin 8
  Conor McCarthy 6 1
S/C Luke Gilligan inj
  J Lynch 3 4 Y
110H Rob Keeley 2 5 Y
  Ed Byrne 4 3
400H Stephen Smith H
  Cian Kelly H
HJ Graham Brannelly H
  Mark White H
LJ Thomas Arnold H
  Daniel Hanlon 6 1
TJ Thomas Arnold 1 7 Y
  Daniel Hanlon 3 4 Y
SHOT Matthew Murphy 1 7 Y
  Mike Sweeney 2 5 Y
DIS Matthew Murphy 3 4 Y
  Ed Byrne 1 7 Y
JAV Colm Murphy H
  Eoin Clere 3 4 Y
PV Eoan o Dea 2 5 Y
  James Hayden
HAM James Griffin 1 7 Y
  Eoin Molloy 2 5 Y
WALK R Cleary 1 7 Y
  Muris O Murchada 2 5 Y
RELAY 3 4

 

Event Name     U 16 Place Qualified
200 Sanfey H
Murphy H
LJ Sanfey H
Thompson 2 Y
mile Eoin O Dwyer 3 Y
Lucas Byrne 5
Shot
Relay Conor DoranMax Kearney

David Sanfey

Callum Murphy

2 Y

 

 

 

 

2010 Age Points Placing Medals Lein Q
Minor 38 2nd 4 4
Junior 72 1st 11 11
Inter 116 1st 20 17
Senior 84 1st 12 12
 
Total 47 44

 

2011 Age Points Placing Medals Lein Q
Minor 1st 9 7
Junior 1st 14 12
Inter 1st 19 16
Senior 1st 23 20
 
Total 65 55

 

 

 

 

 

2012 Age Points Placing Medals Lein Q
Minor 1st 8 8
Junior 1st 19 18
Inter 2nd 12 11
Senior 1st 28 27
 
Total 67 64

 

 

2013 Age Points Placing Medals Lein Q
Minor 1st 6 5
Junior 1st 15 14
Inter 1st 20 20
Senior 1st 21 18
 
Total 62 57

 

 

 

2014 Age Points Placing Medals Lein Q
Minor 1st 9 7
Junior 1st 11 11
Inter 1st 15 13
Senior 1st 16 15
 
Total 51 46

 

Advertisements