The first round of the West Leinsters is, I presume, a little bit like your child’s first day at school. You have seen them develop all year, you’ve had arguments, you’ve had to cajole, persuade and coax them through races, training sessions and lunchtime practice and finally the first day is here, you have to let them walk on their own two feet. You have done your best with them and hopefully they will do their best and enjoy the experience.

Thankfully the boys of Belvedere College did themselves proud managing to retain the Minor, Junior and Senior team shields and to win back the Intermediate Title from Castleknock College.  There were many outstanding performances over both days with Belvedere qualifying the following from each age to Leinster

Age

Placing

Medals

Lein   Q

Minor

1st

6

5

Junior

1st

15

14

Inter

1st

20

20

Senior

1st

21

18

Total

1st

62

57

As always the field events were where we picked up most of our silverware however one of the most surprising results was a 1-2 in the Junior Boys 800m from Ben Quinn and Aaron Murphy. Both boys being from the same form, it comes as no surprise to learn that the form tutor is an 800m man himself Mr. O Shea

Below are our results:

Belvedere College Track & Field

West Leinster Results April 2012

 

 

Minor Boys

 

Event

Name

Placing

Points

Qualify

80

D   Hawkshaw

4

3

T   Reilly

H

500

S   Barry

3

4

Y

O   O Connell

9

800

D   Lacey

2

5

Y

S   Collins

9

1100

D   Ryan

7

C   Donovan

10

75H

J   O Grady

3

4

A   O Grady

H

HJ

H   Beggy

H

L   McDermott

H

LJ

J   O Grady

6

1

J   Crumlish

H

SHOT

J   Bell

1

7

Y

J   Crumlish

H

DIS

J   Bell

1

7

Y

D   Byrne

6

1

JAV

D   Byrne

4

3

R   Byron

2

5

Y

RELAY

Hawkshaw

Reilly

Lacey

Crumlish

5

 

Junior

 

Event

Name

Placing

Points

Qualify

100

N   Keegan

1

Y

D   Sanfey

H

200

Monks

H

Murphy

6

1

800

Murphy

2

5

Y

Quinn

1

7

Y

1500

K   Loftus

12

E   O Dwyer

14

80H

D   McKenna

2

6

Y

P   Cagney

H

HJ

D   Hill

3

4

Y

S   Meaghar

H

LJ

F   Boland

H

J   Doorley

H

TJ

P   Cagney

5

2

F   Boland

H

SHOT

O   O Briain

3

4

Y

S   Osbourne

4

3

DIS

O   O Briain

2

5

Y

S   Osbourne

3

4

Y

JAV

C   Molloy

2

5

Y

C   Byrne

4

3

PV

B   Heneghan

1

7

Y

M   Walsh

2

5

Y

HAM

I   Taylor

1

7

Y

J   Robinson

3

4

Y

WALK

S   Casey

5

2

L   Kelly

7

RELAY

SECOND

Y

Intermediate

 

Event

Name

Placing

Points

Qualify

100

L Cahill

H

 

J Guikian

H

200

E Bannan

2

5

Y

 

S Long

5

2

400

S Long

1

7

Y

 

R Clarke

5

2

800

E Murchan

8

 

R Clarke

10

1500

L Gilligan

4

3

 

E Murchan

10

3,000

L Gilligan

4

3

 

K linnane

5

2

S/C

K linnane

1

7

Y

 

S Brennan

3

4

Y

100H

R Keeley

1

7

Y

 

R Lunney

5

2

400h

R Keeley

2

5

Y

 

C McGinn

5

2

HJ

L Bellintani

6

 

M Tunney

H

LJ

L Bellintani

1

7

Y

 

D Hanlon

6

1

TJ

T Arnold

2

5

Y

 

D Hanlon

3

4

Y

SHOT

E Bannan

1

7

Y

 

B Egan

2

5

Y

DIS

B Egan

1

7

Y

 

E Byrne

2

5

Y

JAV

T de Jong

3

4

Y

 

E byrne

H

PV

C Nevin

1

7

Y

 

E O Dea

2

5

Y

HAM

S Hoffman

1

7

Y

 

R Birch

H

WALK

E Sweeney

2

5

Y

 

E McDermott

3

4

Y

RELAY

WINNERS

Y

 

 

Senior

 

Event

Name

Placing

Points

Qualify

100

N Hubbard

3

4

 

R McDermott

H

200

N Hubbard

3

4

 

R McDermott

6

1

400

K Deeley

2

5

Y

 

C Harty

3

4

800

A Sutton

=9

 

T O Donohoe

=9

1500

B O Hehir

H

 

T O Donohoe

H

5,000

E Mccullough

5

2

 

P mcDonagh

6

1

S/C

E McCullough

2

5

Y

 

J Lynch

4

3

110H

J Hitchcock

1

7

Y

 

K Byrne

5

2

400H

C Harty

1

7

Y

 

J Mulvaney

5

2

HJ

O Moran

2

5

Y

 

M White

3

4

Y

LJ

A Tynan

H

 

G young

H

TJ

K Deeley

1

7

Y

 

M White

6

1

SHOT

D Lalor

1

7

Y

 

J Kelly

2

5

Y

DIS

M hanlon

1

7

Y

 

J Kelly

4

3

JAV

C Duffy

7

 

C murphy

3

4

Y

PV

E Heneghan

2

5

Y

 

R Brennan

3

4

Y

HAM

M Hanlon

1

7

Y

 

S Galligan

2

5

Y

WALK

R Cleary

1

7

Y

 

D Connellan

2

5

Y

RELAY

WINNERS

Y

Event

Name     U 16

Place Qualified
200 C Walley H
G Farrell 5
LJ N Delamer 2 Y
C Walley H
mile L Smyth 5
A Connellan 10
Shot D Fallon 1 Y
J Kenny H
Relay 1 Y
Advertisements